Jana Kubánková

Jana Kubánková  je houslistka, svobodná umělkyně a lektorka.
Vystudovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a Akademii múzických umění v Praze. V letech 2006, 2007 a 2008 získala plné stipendium na prestižní Meadowmount School of Music v USA. Jana debutovala již ve dvanácti letech ve Vivaldiho dvojkoncertu s mistrem Josefem Sukem. Jako sólistka pak vystoupila s předními českými orchestry, např. Pražskou filharmonií či Pražským komorním orchestrem. Již během raných studií získala mnohá ocenění a vystupovala v živých koncertních přenosech Českého rozhlasu. Se svými komorními soubory se prezentovala na prestižních festivalech Ostrava Days či Sukův Štiřín. Už za studií na gymnáziu se stala součástí Českého komorního orchestru, profesionálního tělesa, jehož tradici založil sám Václav Talich.

Již ve dvaceti letech se stala houslistkou České filharmonie. S orchestrem absolvovala turné po celém světě a spolupracovala s mnoha světovými dirigenty. Jana byla rovněž aktivní součástí mnoha edukativních projektů České filharmonie jako lektorka. V roce 2017 Jana orchestr opustila, aby získala více tvůrčí svobody a času na vlastní projekty.

Již během studií se začala Jana hlouběji zabývat problematikou fyziologie a psychologie hry na hudební nástroj. Mezi lety 2012 – 2017 pak studovala filosofii na Univerzitě Karlově v Praze a absolvovala vzdělávání v expresivních terapiích. Od roku 2014 vedla Jana mnoho uměleckých workshopů a seminářů, které založila na syntéze konvenčního uměleckého vzdělávání a technik expresivní terapie, aby vytvořila pro děti, studenty i mladé profesionální hudebníky svobodný prostor k rozvoji kreativity, somatické inteligence, sebedůvěry, schopnosti práce se stresem a trémou. Mezi lety 2014 – 2016 pořádala tyto semináře v krizových centrech pro děti v Praze, poté se začala věnovat především mladým profesionálům a studentům hudby, aby podpořila jejich umělecký vývoj. V roce 2018 uspořádala tyto semináře také pro mladé interprety na Meadowmount School of Music v USA.

Jako interpretka se Jana nyní věnuje především současné hudbě. Působí projektově jako koncertní mistr a sólistka orchestru Berg. Prezentuje se také na vlastních čistě sólových houslových recitálech moderní hudby u nás i v zahraničí(Evropa, USA). Vytváří osvětu českým autorům od poválečné doby až po současnost.

V roce 2017 stála Jana u zrodu umělecké iniciativy IMUZA, při níž organizuje kulturní akce pro děti a širokou veřejnost, propojuje uměleckou spolupráci amatérského světa s profesionálním a vytváří koncertní možnosti mladým začínajícím umělcům.

oficiální stránky Jany Kubánkové